Dokumentacja aktywności Polonii w Toronto na rzecz Polski i polskich imigrantów w latach 80. i 90. XX wieku
Opis: Celem projektu było stworzenie i udostępnienie na stronach internetowych Kanadyjsko-Polskiego Instytutu Badawczego oraz zainteresowanych bibliotek w Polsce repozytorium materiałów ukazujących osiągnięcia oraz różnorodne działania podejmowane przez polską grupę etniczną zamieszkującą obszar aglomeracji Toronto (Greater Toronto Area) po ogłoszeniu w Polsce stanu wojennego. Badacze zaangażowani w projekcie sporządzili elektroniczne kopie materiałów archiwalnych (dokumentów organizacyjnych, druków ulotnych, rękopisów, fotografii, tekstów prasowych) a także zarejestrowali relacje kilkudziesięciu działaczy, organizatorów i uczestników akcji politycznych, zbiórek i demonstracji oraz wspomnienia osób, które angażowały się w sponsorowanie i różne formy udzielania pomocy nowo przybywającym polskim imigrantom.
Efekt projektu: uporządkowanie i digitalizacja najcenniejszych zbiorów Kanadyjsko-Polskiego Instytutu Badawczego oraz innych materiałów, które uda się odnaleźć, a które są związane z aktywnością Polonii w Toronto w latach 80. i 90. XX wieku.
Źródło finansowania: grant Senatu RP w ramach zadania publicznego współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2016 r.
Kierownik projektu: prof. dr hab. Anna Reczyńska
Członkowie zespołu: dr Tomasz Soroka, dr Marcin Gabryś, dr Magdalena Paluszkiewicz-Misiaczek, mgr Karolina Pietrzok
Czas trwania projektu: 2016
Kanadyjski system opieki nad weteranami
Opis: Celem projektu było wydanie drukiem monografii przedstawiającej problematykę rozwoju państwowych systemów opieki nad weteranami. Praca ta obrazuje ewolucję systemu opieki nad weteranami, jaka dokonała się w Kanadzie na przestrzeni ostatnich 100 lat – począwszy od budowy pionierskiego systemu opieki medycznej, zasiłków, rent i szkoleń zawodowych dla weteranów obu wojen światowych aż po współczesne programy pomocy oferowane kanadyjskim uczestnikom misji pokojowych i stabilizacyjnych prowadzonych w drugiej połowie XX wieku i na początku XXI wieku. Przeanalizowane zostały wydarzenia i czynniki, które doprowadziły do stworzenia nowatorskich programów readaptacji kombatantów poza strukturami armii i ich aktywizacji zawodowej, pomocy dla rodzin weteranów oraz reformy systemu zasiłków pielęgnacyjnych i odszkodowań. Uwzględniono również kwestię zmiany podejścia władz wojskowych i samych weteranów do kwestii psychologicznych konsekwencji udziału w operacjach wojskowych, co doprowadziło do przyjęcia nowych standardów leczenia i profilaktyki urazów spowodowanych przez stres operacyjny.
Efekt projektu: publikacja monografii naukowej: Magdalena Paluszkiewicz-Misiaczek, Szacunek i wsparcie – kanadyjski system opieki nad weteranami, Wydawnictwo Księgarnia Akademicka, Kraków 2015, Seria Societas
Źródło finansowania: dotacja WSMiP UJ
Kierownik projektu: dr Magdalena Paluszkiewicz-Misiaczek
Czas trwania projektu: 2014-2015
Pokój, porządek i dobry rząd. Najważniejsze zagadnienia współczesnej polityki kanadyjskiej.
Opis: Celem projektu było przeanalizowanie kluczowych problemów kształtujących zarówno wewnętrzną, jak i zagraniczną politykę Kanady od czasów powojennych do początku XXI wieku. Zadaniem projektu było także pokazanie, na ile tytułowa formuła „pokój, porządek i dobry rząd”, pochodząca z pierwszej kanadyjskiej konstytucji – the British North America Act z 1867 roku, jest nadal aktualna i realizowana w polityce współczesnej Kanady. Projekt miał również na celu zbadanie skuteczności podejmowanych decyzji przez polityków kanadyjskich.
Efekt projektu: monografia Kanada na przełomie XX i XXI wieku. Polityka, społeczeństwo, edukacja, M. Kijewska-Trembecka (red.), Księgarnia Akademicka, Kraków 2013.
Źródło finansowania: Grant badawczy w ramach 40. konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (nr 4593/B/H03/2011/40)
Kierownik projektu: dr hab. Marta Kijewska-Trembecka
Członkowie zespołu: dr hab. Radosław Rybkowski, dr Tomasz Soroka, dr Marcin Gabryś
Czas trwania projektu: 2011-2013